GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 19.06.2018, svátek má Leoš
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Nejlepším vínem na Slovácku je Alibernet Luďka Botura

 

Hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti pokračoval seriál Národní soutěže vín 2017, naší největší a nejvyšší soutěže vín. Titul Šampiona za nejlepší víno soutěže získal Ing. Luděk Botur ze Strážnice za svůj Alibernet 2015 pozdní sběr. S Rulandským modrým rosé pak vyhrál i kategorii růžová vína a klarety. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, organizuje ji Sdružení slováckých vinařů za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

 

Po dvou titulech pro bílá vína v Čechách a velkopavlovické vinařské podoblasti se v Národní soutěži vín prosadilo také moravské červené víno. „Tento náš Alibernet má v sobě vůně vanilky, pražené kávy a mandlí s výrazným dozvukem lesního ovoce. Barva je intenzivní granátová, s fialovými odlesky. V chuti je plný dlouhý s výrazným taninem a tříslem,“ popsal svého Šampiona Luděk Botur.

Hned trojnásobného úspěchu dosáhlo vinařství Vinné sklepy Skalák Ing. Leony Šebestové z Dubňan. Jejich Sauvignony opanovaly kategorie bílá polosladká vína a sladká vína (bílá, růžová i červená) a na závěr si odnesli i cenu za nejlepší kolekci. V kategorii bílých suchých a polosuchých vín porotu nejvíce zaujalo Chardonnay 2016 výběr z hroznů Zámeckého vinařství Bzenec a mezi sekty uspěl Ryzlink rýnský 2013 jakostní šumivé víno s.o. z CHATEAU Bzenec.

Ve slovácké vinařské podoblasti přihlásilo 71 vinařů 471 vín. „Jsem v soutěži vždy nesmírně rád za prvotřídní červená vína, jako je například to, které přihlásil Luděk Botur. Plná, elegantní, se vším všudy na světové úrovni, ale přitom charakterem moravská. Takováto vína posouvají každý rok kvalitu Národní soutěže vín o stupínek výš a s tím i celé moravské a české vinařství,“ komentoval po soutěži Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který hodnocení technicky zajišťoval.

V soutěži získalo 74 vín zlaté, 99 stříbrné a 1 bronzovou medaili a do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo ze slovácké vinařské podoblasti 391 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z velkopavlovické, mikulovské a znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Vína bude možné ochutnat 9. září v Uherském Hradišti během výstavy soutěžních vín, která proběhne v rámci akce Putování Vinohradskou ulicí. Na akci se představí rozsáhlý vzorek slováckých vín včetně Šampiona a vítězů kategorií a milovníci vína zde budou mít neopakovatelnou příležitost ohodnotit kvalitu slováckých vín na jednom místě.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Vítěz kategorie: EGO No. 70 Chardonnay 2016 výběr z hroznů – Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Kategorie B – bílá polosladká

  • Vítěz kategorie: Sauvignon 2016 výběr z hroznů – Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

  • Vítěz kategorie: Sauvignon 2015 slámové víno – Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Vítěz kategorie: Rulandské modré rosé 2016 výběr z hroznů – Ing. Luděk Botur

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

  • Šampion a vítěz kategorie: Alibernet 2015 pozdní sběr – Ing. Luděk Botur

Kategorie G – sekty s.o.

  • Vítěz kategorie: Ryzlink rýnský 2013 jakostní šumivé víno s.o. – CHATEAU BZENEC, spol. s r.o.

Nejlepší kolekce:

  • Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová – Dubňany

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

 Více o soutěži na www.narodnisoutezvin.cz.

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: WineOfCzechRepublic.cz
22.08.2017 - 09:49:18

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

21.01.2010 - Speciální a neobvyklá piva české provenience

Přes určitý pokles v posledním roce stále platí, že Česká republika ...

21.06.2010 - Brambory známé i neznámé

Mezi oblíbené přílohy nejenom v našem kraji určitě patří brambory. ...

05.03.2010 - Se šéfkuchařem u řezníka

Jak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude ...

20.02.2009 - VIVA TEQUILA! Střet mýtů a reality

To co je pro Moraváka slivovice, Řeka ouzo či Itala ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2018 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.