GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 01.10.2023, svátek má Igor
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Užijte si červené

 

  • ilustrační fotoVíno je nejlepší podávat při pokojové teplotě. To ovšem není příjemných letních 25 °C ve stínu, ale teplota středověkého anglického hradu v létě, tedy 17 nebo 18 stupňů Celsia. Lehká a mladá vína snesou ještě nižší teplotu.

  • Před podáváním láhev otevřete a nechte víno dýchat. Jak dlouho, to závisí na typu, stáří a kvalitě vína. Přelití do dekantační nádoby, typicky karafy, svědčí jak mladým, tak lahvově starším vínům.

  • Vnímejte barvu i vůni vína. Aromatické látky ovlivňují a podporují vnímání chuti v ústech. Krouživé pohyby sklenkou uvolňují díky oxidaxi aroma rychleji.

  • Vychutnejte si ho. V dobrém červeném je v rovnováze kyselost a svíravý pocit způsobený taniny. U těžších vín s vysokým obsahem taninů je pro dosažení harmonie žádoucí, aby byla svíravost vyvážena vyšším obsahem cukrů a nízkým množstvím kyselin. Víno s výraznější kyselinou zase vyvažuje vyšší obsah alkoholu.

 

Jak číst vinětu

 

ilustrační fotoStolní víno: nejnižší kvalita, chuť může být upravena přidaným cukrem, na vinětě se neuvádí odrůda, ročník a místo původu

Zemské víno: lepší kvalita než stolní, na vinětě uvedeno jako české nebo moravské zemské víno. Může být uvedena odrůda a ročník.

Jakostní víno: buď odrůdové, nebo takzvané cuveé, tedy směs různých odrůd vín. Ty jsou tradičně vyráběny například ve Francii nebo Itálii, a to i na špičkových vinicích. V této kategorii už se najdou kvalitní vína pro každodenní použití.

Jakostní víno s přívlastkem: víno pěstované i zpracované v jedné vinařské oblasti. Nesmí se do něj přidávat cukr nebo používat chemické konzervační látky. Podle cukernatosti se řadí do kategorií kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí (z nejlepších částí hroznů sklízených v pozdních termínech), výběr z cibéb (z přezrálých seschlých bobulí), ledové nebo slámové víno.

Ledové víno: víno z hroznů, které byly na keřích ponechány při teplotě alespoň -7 stupňů Celsia, sklízejí se většinou až v prosinci. Mají vysokou koncentraci šťáv a cukrů, protože voda z bobulí vymrzá. V našich podmínkách vhodné jen pro nejzdravější hrozny, sklízejí se ručně.

Slámové víno: ručně sklizené kvalitní hrozny se suší na slámě nebo rákosu v dobře větraných prostorách alespoň tři měsíce. Charakter vína určuje množství vody, které se z bobulí odpaří. Při ztrátě 10 až 20 procent vody vznikají vína plná, ale suchá. Odpaření více než třetiny vody dává sladké a velmi koncentrované chutě.

Víno originální certifikace (V.O.C., VOC): označení mohou používat sdružení vinařů z konkrétního místa. Musí jít alespoň o jakostní víno, charakterem typické pro danou oblast. Jak to víno splňuje, hodnotí samotní vinaři.

Archivní víno: do prodeje se dostává nejdříve tři roky od sklizně

Rezerva: červená zrála v dřevěném sudu alespoň 12 měsíců a pak ještě alespoň rok v lahvi. Bílá a růžová musí být v sudu alespoň šest měsíců.

ilustrační fotoBarrique: červená vína zrající ve speciálních dubových sudech o objemu 225 litrů upravených uvnitř vypalováním. V pórovitém dřevu dochází k neustálému okysličování, vytváří se buket vína se specifickým dřevitým charakterem a chutí s náznakem vanilky nebo kouře. V sudu musí víno zrát alespoň tři měsíce.

Zrálo v sudu: na rozdíl od vína barrique je přísun kyslíku póry nízký, v chuti není cítit dřevina, víno má původní aroma a v sudu bylo alespoň půl roku.

Svatomartinské: mladé víno z aktuální sklizně, které se začíná prodávat po 11. listopadu, tedy po svatém Martinu. Červené se vyrábí z raných odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké, typické jsou pro něj ovocné tóny, květinová vůně a jemná chuť bez ostré kyseliny. Speciální označení jim uděluje po anonymní degustaci Národní vinařské centrum ve Valticích.

Klaret: víno bílé barvy získané lisováním z modrých hroznů.

 

Zdroj: www.ihned.cz

reklama:
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

19.05.2009 - 11:24:54Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 2 plus 5 je
 

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

19.01.2010 - Gurmáni se mají nač těšit. V pražském Karlíně vyroste centrum potravin

Prodejní plocha centra Gourmet Europe, které vznikne v prostoru ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

05.03.2010 - Se šéfkuchařem u řezníka

Jak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude ...

02.12.2008 - Nejlepší jídlo v Česku se vaří v Alcronu

Čeští gurmeti chodí nejraději debužírovat do čísla 40 v pražské ...

23.04.2009 - Výpověď pracovního poměru - vzor s komentářem

Výpověď pracovního poměru je jednostranný právní úkon, který je možné ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2023 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.