GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 08.08.2022, svátek má Soběslav
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Kvůli zákazu kouření se hospodští bojí zimy

 

Restaurace a hospody o uplynulém víkendu kvůli protikuřáckému zákonu výrazný úbytek hostů nezaznamenaly. Zaplněné ale byly především venkovní prostory, čemuž nahrály letní teploty. Restauratéři a hospodští se bojí spíše příchodu chladnějšího počasí. Vadí jim také zmařené investice například do odvětrávání nebo oddělených prostor, řekli ČTK. Absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od středy.

Nelibě zákaz nesou spíše štamgasti ve venkovských hospodách a na menších městech. Řada z nich prý už hospodským řekla, že přestane chodit, až se venku ochladí. "Radši budou pít někde doma v garáži, kde si budou moci zapálit," řekl ČTK majitel nádražní restaurace v Protivíně na Písecku Jan Belák. O víkendu o hosty nouzi neměl, protože funguje zahrádka. Podobné to bylo i v Pohostinství ve Drahonicích na Strakonicku, ovšem také tam jsou do budoucna skeptičtí: "Když bude pršet, tak budou doma: nemáme to zastřešené, není šance, nikdo chodit nebude," řekla ČTK provozovatelka Blanka Řehořová.

Někteří restauratéři chtějí očekávanému úbytku hostů předejít třeba tím, že na zahrádky koupí topná tělesa, aby kuřákům nebyla v chladnějším období zima. Je to pro ně ale další investice. Stěžují si, že desetitisíce korun je v minulosti stály nákupy odvětrávání, klimatizace nebo rozdělení restaurace na kuřácký a nekuřácký prostor. Náklady znamenalo i zavedení elektronické evidence tržeb. "Mám rád Komenského heslo o tom, ať se nechají věci plynout bez násilí, pro provozovatele hospod je ale situace čím dál horší," řekl provozovatel ST Baru v Uherském Hradišti Jiří Klapko.

Většina hostinských uvedla, že pokud uvidí kuřáka, tak ho upozorní, ale vyhazovat ho nebudou, protože je to host. Za porušení zákazu ve vnitřních veřejných prostorách hrozí kuřákovi pokuta až 5000 Kč. Firmy a podnikatelé mohou být potrestáni až dvoumilionovou pokutou a zákazem činnosti až na dva roky, u provozovatelů se ale sankce začnou ukládat až na konci srpna.

V jedné z hospod v Čelákovicích u Prahy se kouří stále, majitel to tak chce nechat právě až do konce srpna. "U mě v hospodě, jelikož je to levná nalejvárna a herna, tak se normálně po státem určenou dobu devadesáti dní na přechod do nekuřácké hospody stále kouří. Jen tam mám upozornění pro hosty, že můžou být pokutováni," sdělil ČTK provozovatel Jakub Studecký.

Hosté v českých restauracích a hospodách v naprosté většině nový zákon respektují, žádné větší konflikty nejsou hlášeny. Mnoho z nich ho také vítá, a to i včetně kuřáků. "Zůstala mi půlka krabičky, to se normálně nestávalo," řekla ČTK po zavírací hodině jednoho z barů v Ústí nad Labem dvaadvacetiletá Martina. "Navíc nebudeme muset hned všechno oblečení prát," poznamenala její kamarádka Jana.

Vyskytly se pochopitelně ale i opačné názory: "V zimě zůstaneme doma, bez cigarety nás to nebude bavit," uvedla zákaznice na terase vesnické hospody ve Vranově na Tachovsku. Někteří hosté si chtějí na zimu koupit vodní dýmky nebo elektronické cigarety, které mají ze zákona výjimku.

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
22.08.2017 - 13:08:08

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

05.03.2010 - Se šéfkuchařem u řezníka

Jak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

02.04.2009 - Budějovický Budvar zahájil výstavbu moderního skladu za 87 miliónů Kč

Budějovický Budvar, n.p. zahájil práce na výstavbě budovy nového skladu ...

24.03.2010 - Barmanské kouzlení s Bacardi a Finlandia Vodkou

12.11.2008 - Čaj

V jedné čínské legendě, Shen Nung, legendární čínský císař seděl ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2022 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.