GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 19.05.2022, svátek má Ivo
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » POTRAVINY/KUCHYNĚ

Se šéfkuchařem u řezníka

 

vepřové masoJak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude hodit na nedělní svíčkovou a z čeho uvařit guláš. Aby nám ukázal jak na to, šéfkuchař Václav Frič s námi šel nakupovat do řeznictví. Teď se s vámi podělí o svoje tajné triky.

Řeznictví musí hlavně pěkně vonět po masu, to je pro mě první signál. Jakmile je maso jen trochu cítit, otočím se a jdu o dům dál," říká šéfkuchař Václav Frič. Vařil francouzskou kuchyni v pražském hotelu Adria, zná kuchyně v Alcronu nebo v hotelu Le Palais, ale jeho srdce patří především pravé a nefalšované české kuchyni. V Pražském kulinářském institutu, kde učí nás normální lidi, jak se vaří, s oblibou organizuje zabíjačky. Teď, ve vchodu do řeznictví a uzenářství Jan Sváček, hned vedle nových věžáků, které vyrostly kolem metra Budějovická v Praze, vybízí všechny kolem sebe: "Čichněte si."

Ta vůně láká až z chodníku. Převažuje v ní s přehledem šmak udírny z pultu, kde má řezník vyskládané kusy uzeného vepřového. "Úžasné, co?" Nejde ovšem jen o dobrý pocit, ale hlavně o zdraví. Nepříjemný pach je pro něj první známka toho, že s masem není všechno v pořádku. Znamená to, že se v něm začíná tvořit botulin. Jedovatá toxická látka, která provází proces kažení masa. "Je neuvěřitelné, kolik lidí si myslí, že z něj ten pach dostanou v kuchyni. Třeba když maso umyjí. Samozřejmě že se ho nezbaví, i když ho třeba už necítí. Dobrovolně potom konzumují jed."

Čichový test máme za sebou. Řeznictví zatím prošlo na jedničku. Co dál? Zkoušíme test vizuální. Maso vypadá šťavnatě a čistě. "Když je oschlé, plave v krvi nebo je jinak špinavé, není to nic pro mě. Umýt maso? Proč proboha. Maso se musí maximálně pořádně osušit. Pokud už od pohledu potřebuje víc, pak není hodno toho, abych s ním pracoval." Nemělo by být ani na pohled mokré nebo na povrchu slizké, i to ukazuje, že už má tak trochu po sezoně. Zvlášť u kuřat, která se velmi rychle kazí.

Dobrá, pojďme tedy na nakupovat. Zajímají nás ty druhy masa, které se v českých řeznictvích prodávají hodně často - vepřové a hovězí.Z býka, nebo z krávy?Trochu pesimismu na úvod. Koupit opravdu dobré maso prý v Česku není jen tak: "Na Vysočině sice běhají po louce angusové, kolem Českých Budějovic zase prvotřídní charolky (hovězí plemena vyšlechtěná pro chutné maso - pozn. red.). Tohle maso nám ale jen zamává na hranicích a skončí někde v Německu nebo ve Francii. Naprostá většina toho, co se u nás dostane do obchodů, je dovoz ve velkém z Polska nebo odněkud z Asie."

Kdo chce opravdu dobré maso z českého chovu, může si pro něj zajet přímo ke zdroji, pokud má nějaký sedlák v okolí vlastní jatka. To chce ovšem partu kamarádů, protože si s sebou odvezete minimálně půlku zvířete. Kdo nechce masu obětovat tolik času a energie, měl by se snažit vypátrat ve svém okolí dobrého řezníka. Třeba i podle toho, že umí dát základní údaje o surovině, kterou má na pultě. To je užitečná věc - zvlášť u hovězího, které ve srovnání s šesti měsíci u vepřů a šesti týdny u kuřat dorůstá do jateční váhy nejdéle, v průměru celých osmnáct měsíců. Podmínky, v nichž zvíře žilo, se proto na hovězím projeví nejvíc. Jak bylo zvíře staré? Jak bylo krmené? Stálo nebo volně běhalo po louce? A také klíčové: Je z býka, nebo z krávy? Na chuti je odpověď na každou z těchto otázek znát.

"Maso z volně se pasoucího skotu je krásně měkké, zvlášť když je z mladého býka. Maso z krávy ani na talíř nepatří, přesto se u nás normálně prodává. Krávy jsou od toho, aby produkovaly mléko a telátka, místo do svalů vkládají energii a živiny do nich. Na maso se proto mají porážet býci. Bohužel býka v řadě řeznictví neseženete," tvrdí Václav Frič. Přitom o maličkost nejde. Zatímco maso z krávy se obvykle ani za pár hodin vaření či dušení nedopracuje do lahodné měkkosti, o chuti ani nemluvě, guláš z mladého býka je v pohodě hotový za hodinu.

Jak poznat, co má řezník právě na pultě? Výjimečně se můžete spolehnout na etikety, které zpracovatel posílá s rozporcovaným masem: "Třeba v Makru je takzvaná šarže, na které jsou vypsány všechny důležité informace, na každém kusu. Problém samozřejmě je, že obvykle doma nepotřebujeme pět kilo masa. Stačí pár plátků na ptáčky."

Ani tak ale nemusí být spotřebitel úplně vydán na milost a nemilost řezníkovi. Hodně se dá zjistit i pouhým okem, když víte, na co se dívat. Prvním signálem je barva, tvrdí mistr šéfkuchař a ukazuje na rozkrojený váleček hovězího: "Měla by být rudě červená, ne do fialova, jak je to u nás zvykem. Červené maso rovná se maso z mladého býka, do 18 měsíců. Když je spíš fialové, ani se nemusím řezníka dál ptát. Bude z krávy, a to kdovíjak staré."

Další signál? Tvar masa, jeho pevnost: "Tenhle hovězí šál, to je pěkný býčí váleček, když se rozřízne, tvoří krásný ovál. Maso je pevné, dobře drží pohromadě. Kráva má trochu jinou stavbu těla. Maso z ní by tvar nedrželo, mělo by tendenci se rozpadat a co se tvaru týče, udělalo by místo válečku spíš placku. Řezník to samozřejmě pozná na první pohled."Na tatarák svíčková? To není nutnéDalší pravidlo šéfkuchaře? Každý kousek si pěkně zblízka prohlédnout a chtít konkrétní kus zadního hovězího, ne jen "něco na ptáčky". Žádné předpisy v tomhle oboru neplatí: "Zkuste třeba říct řezníkovi, že chcete trochu bůčku na řízky. Ošklíbne se. A přitom bůček na řízky někdy může být super, když je to ten správný kousek." A za lepší cenu, než když se sáhne vedle po obvyklé vepřové kýtě.

"Opravdu nevím, proč lidé jako zběsilí kupují to nejdražší maso," diví se Václav Frič. Vepřová pečeně, panenka, svíčková... Jejich cena není daná ani tak tím, že by šlo o tu nejlepší volbu pro všechny kuchařovy záměry. Jsou drahé, protože je jich na zvířeti prostě málo. Extrémní je to samozřejmě u svíčkové, které má kráva v průměru jen čtyři kila, nebo podobný poměr u panenky a vepře. Ale je tu také zadní hovězí, vepřová pečeně nebo kýta.

A výsledek? Třeba zbytečně drahý guláš ze zadního hovězího, který nikdy nemůže chutnat tak dobře jako z kližky: "I na rajskou je takového krásného hovězího válečku, jako tu máme, vyslověně škoda. Zato by se z něj dal udělat výborný tatarák."

Aby se v tom člověk neutopil, znamená to naučit se alespoň základní řeznickou latinu. Pro začátek stačí, když slova na cenovkách - třeba plecko, hrudí nebo kližka - nebudou jako z úplně cizího jazyka (viz box na str. 15 a 17). Časem můžete na řezníka zkusit zapůsobit vyšší třídou. Třeba tím, že se budete shánět po mase, které není až tak obvyklé. Určitě to nebude svíčková ani vepřová panenka. "To jsou kusy masa, které na zvířeti jen líně leží. Skutečný gurmán nepřijde do restaurace na biftek ze svíčkové, to jsou ty nejtupější svaly, bez chuti. Čím víc maso pracuje, tím je chutnější, šťavnatější. Proč myslíte, že lidi chodí k Pohlreichovi na jeho líčka?"

Právě líčka, pupík nebo kližku, tedy maso, které se neustále pohybuje, proto doporučuje spíše než mnohem dražší svíčkovou nebo zadní kýtu. Nejlépe s krásným mramorováním, lehce prorostlé pro zárukou dobré chuti. A podobně je to i u vepřového. "To je pořád samá kýta a kotleta. Co se mě týče, prase by klidně mohlo růst jen od hlavy po pupík. Krkovička, hrudník, plec, to ano. Ale jak už se dostaneme na hřbet a dál, je to na můj vkus moc suché maso. Zvlášť když se trochu přepeče."Staření jsme si zakázaliPoslední tip je pro ty, kdo mají rádi šťavnaté steaky. Ani s tím nejlepším hovězím z českého řeznictví se nedá jen tak udělat to, co každý z nás už někdy viděl v americkém filmu. Ukrojit z něj na několik prstů tlustý , rychle ho ogrilovat a rovnou šoupnout na talíř. Aby takový steak byl vůbec poživatelný, muselo by maso projít speciálním postupem, takzvaným stařením: "To je věc, kterou jsme sami sobě v Česku zakázali." Vpodstatě se jedná o maso řádně odleželé. Při teplotě jeden až dva stupně odpočívá až 72 dní. "Za tu dobu se z masa dostane štávička, kvůli které je tvrdé. Také se v něm lehce rozloží dlouhá vlákna masa."

Takže až konečně začne sezona grilování, zkuste na rošt hodit vedle krkovičky a kuřete i kousek hovězího. Samozřejmě stařeného, což v praxi znamená maso dovezené nejčastěji z Brazílie, Uruguaye, Argentiny, USA nebo z Irska. "Bude to stát za to," doporučuje Václav Frič.


reklama:


Vepřové maso1. Hlava
Výborná na ovar, když má člověk to štěstí, že na ni u řezníka narazí.

Hřbetní sádlo
Ještě naše babičky na ničem jiném než na sádle a na másle nevařily. Olej jako takový funguje jen pár desítek let a kdyby byl opravdu kvalitní, bude stát určitě víc než stovku za litr. Vyškvařené sádlo od dobrého řezníka? Vždycky.

3. Krkovička
Na rozdíl od kýty je šťavnatější. Výborné maso na řízky, pečení nebo třeba jako steak na gril. To samozřejmě znamená pořádně vysoký kus - chlapi na dva prsty, dámy raději na tři.

4. Plecko
Vykostěný kus je dobrý na papriku nebo třeba na guláš. A když se dobře uřízne pěkný sval z plecka, může to být také ideální řízek, který určitě nebude tak suchý jako z kýty.

5. Pečeně a kotleta
Pro mě by vepř mohl existovat jen od předu po pupík. Jak se člověk dostane ke hřbítku, už to není ono. Je lepší, když z pečeně řezník vyrobí třeba fajnovou debrecínku. I když doma kotletu připravíte sebelépe, pořád bude suchá.

6. Panenská svíčková
Velmi jemné a měkké maso, ideální i pro starší generaci. Ale když se přepeče, bude příliš suché. Doporučuji proto připravovat v celku, aby neztratilo šťávu, a teprve potom nakrájet.

7. Žebra, pupík nebo bůček
Výborný materiál na pečení, ale také třeba na masovou roládu.

8. Kýta
Pro mě osobně to je příliš suché maso, ale komu to nevadí, může si z ní udělat třeba řízek nebo steak. Na druhou stranu, proč by někdo tomuto masu nemohl dávat přednost, i když je dražší než chutnější krkovička.

9. Kolínko a nožička
Ovárek nebo tlačenka, to je nejlepší volba.Hovězí maso1. Líčka
Je to sval, který je neustále v pohybu. Čím víc sval na krávě pracuje, tím lepší maso z něj potom je. Když líčka u řezníka najdete, určitě bych jim dal přednost před svíčkovou.

2. Hovězí přední, krk
Výborné maso třeba na rajskou, na guláš a do dalších omáček.

3. Žebra (hrudí)
Tučnější maso s hezkým lojem, řada lidí ho nejlépe využije do polévky. Ale hodí se třeba i na rajskou.

4. Roštěnec
Výborný kus vypracovaného masa, bohužel v českých podmínkách mu obvykle nestačí rychlá příprava na grilu. Je na to příliš mladé.

5. Svíčková
Nejlínější maso, které na krávě existuje. Protože je ho jen pár kilogramů na kus, je samozřejmě nejdražší. Ale gurmán nepřijde do restaurace na biftek, přijde na jídlo z masa, které se hýbalo. Dokonce i na tatarák doporučuji spíš pěkný kus zadního hovězího, bude chutnější.

6. Pupík
U nás tradičně na vaření nebo na polévku. Ze stařeného bude skvělý hanger steak.

7. Hovězí zadní
Jde o sušší maso, které je fajn třeba na ptáčka, ale guláš ze zadního hovězího bude příliš suchý, trupelnatý. Zato na tatarský biftek je výborné. Dvakrát jemně pomlít a je hotový. Že se tatarák musí škrábat? To je přežitek.

8. Kližka
Steak se z ní sice udělat nedá, ale je to jedno z nejchutnějších hovězích mas. Je z lýtek, což je jeden z nejnamáhanějších svalů na těle býka nebo krávy. Je to pevné, vypracované a dobře prorostlé maso. Na guláš ideální, z ničeho jiného bych ho nevařil.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Radka Hrdinová
05.03.2010 - 06:58:05Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 2 plus 6 je
 

CanadaImits 18.05.2022 23:00:24
highest rated canadian pharmacies <a href=" https://canadadrs.com/# ">online pharmacies without prior prescription</a> trusted online canadian pharmacy reviews
CanadaImits 18.05.2022 18:39:40
buy prescription drugs online cheap <a href=" https://canadadrs.com/# ">meds online without doctor prescription</a> canadian pharmacy online ship to usa
CanadaImits 18.05.2022 07:01:00
mens erection pills <a href=" https://edpilldrs.online/# ">best ed medications</a> ed pills
CanadaImits 18.05.2022 02:59:07
natural remedies for ed <a href=" https://edpilldrs.com/# ">erectile dysfunction pills</a> the best ed pills
CanadaImits 17.05.2022 14:28:08
prescriptions from india <a href=" https://indiadrs.online/# ">cheap generic drugs from india</a> buy prescriptions from india pharmacy
CanadaImits 17.05.2022 10:16:53
best medication for ed <a href=" https://edpilldrs.online/# ">best ed pills non prescription</a> mens ed pills
StromDeval 17.05.2022 09:15:43
overseas pharmacies online <a href=" https://indiadrs.com/# ">generic drugs india order online</a> trusted india online pharmacies
CanadaImits 16.05.2022 19:50:20
treatments for ed <a href=" https://edpilldrs.online/# ">best erectile dysfunction pills</a> the best ed pills
Charlesfauff 16.05.2022 04:21:01
prescription meds without the prescriptions <a href=" https://canadapillsshop.com/# ">prescription drugs canada buy online</a> prescription drugs online
Charlesfauff 16.05.2022 01:05:54
ivermectin for horses tractor supply <a href=" https://stromectolca.com/# ">how long does ivermectin stay in your system</a> ivermectin injectable dosage for sheep
GregoryUsess 15.05.2022 22:28:31
propecia without a prescription <a href=" https://finasteridemen.com/# ">propecia 5 mg</a> propecia 5mg sale
Charlesfauff 15.05.2022 15:39:20
is ivermectin safe for pregnant mares <a href=" https://stromectolca.com/# ">herbal equivalent to ivermectin</a> ivermectin buy nz
Charlesfauff 15.05.2022 12:24:27
buy propecia online cheap <a href=" https://finasteridemen.com/# ">where to buy propecia</a> buy propecia without prescription
GregoryUsess 15.05.2022 06:57:19
new treatments for ed <a href=" https://edpillcanada.com/# ">impotence pills</a> best pill for ed
Charlesfauff 15.05.2022 00:48:19
ed drugs list <a href=" https://edpillcanada.com/# ">ed pills otc</a> male ed pills
Charlesfauff 14.05.2022 20:18:52
buy prescription drugs without doctor <a href=" https://canadapillsshop.com/# ">cat antibiotics without pet prescription</a> prescription meds without the prescriptions
Charlesfauff 14.05.2022 07:43:24
jama ivermectin <a href=" https://stromectolca.com/# ">ivermectin sensitivity in dogs</a> ivermectin dose for goats
Charlesfauff 14.05.2022 03:42:42
new treatments for ed <a href=" https://edpillcanada.com/# ">best ed treatment pills</a> buying ed pills online
GregoryUsess 13.05.2022 23:46:27
generic ed drugs <a href=" https://edpillcanada.com/# ">non prescription ed drugs</a> treatment for ed
Charlesfauff 13.05.2022 11:10:50
propecia prescription online <a href=" https://finasteridemen.com/# ">buy finasteride no rx</a> finasteride for sale
GregoryUsess 13.05.2022 08:13:46
best ed drugs <a href=" https://edpillcanada.com/# ">medications for ed</a> top ed pills
Charlesfauff 12.05.2022 15:54:22
how much is propecia <a href=" https://finasteridemen.com/# ">buy propecia 5mg</a> propecia proscar
Charlesfauff 12.05.2022 08:09:37
propecia tablets <a href=" https://finasteridemen.com/# ">cheap propecia generic</a> finasteride cost
GregoryUsess 12.05.2022 06:22:17
propecia price <a href=" https://finasteridemen.com/# ">propecia without a prescription</a> where can i buy propecia
Charlesfauff 11.05.2022 19:59:00
ivermectin for lice in humans <a href=" https://stromectolca.com/# ">ivermectin virus</a> ivermectin for heartworm
Charlesfauff 11.05.2022 15:36:09
compare ed drugs <a href=" https://edpillcanada.com/# ">ed remedies</a> ed meds online
GregoryUsess 11.05.2022 14:42:25
buy propecia 5mg <a href=" https://finasteridemen.com/# ">finasteride proscar</a> propecia 5mga
Williamdwete 10.05.2022 15:05:24
best ed drugs <a href=" https://cheapdrugsmrt.com/# ">ed medication</a> cheap online pharmacy
Williamdwete 10.05.2022 06:15:03
ivermectin liquid <a href=" https://stromectolmrt.online/# ">selamectin vs ivermectin</a> ivermectin 500ml
Williamdwete 10.05.2022 03:12:06
cialis generic <a href=" https://cialismrt.com/# ">cialis 20 mg best price</a> buy cialis united states
Jamescof 09.05.2022 09:21:56
canadian drug <a href=" https://cheapdrugsmrt.com/# ">ed cures</a> pumps for ed
Williamdwete 09.05.2022 09:04:08
where to buy prednisone without prescription <a href=" https://prednisonemrt.com/# ">prednisone 20mg online without prescription</a> prednisone for cheap
Williamdwete 09.05.2022 05:11:31
tractor supply ivermectin for dogs <a href=" https://stromectolmrt.com/# ">oral ivermectin for dogs</a> ivermectin otc
Jamescof 08.05.2022 18:22:48
best cialis price <a href=" https://cialismrt.com/# ">cialis usa prescription</a> cialis ontario
Williamdwete 08.05.2022 17:03:14
ed natural remedies <a href=" https://cheapdrugsmrt.online/# ">natural cures for ed</a> best ed medication
Williamdwete 08.05.2022 13:55:19
ed products <a href=" https://cheapdrugsmrt.com/# ">ed medicines</a> buy prescription drugs from india
Williamdwete 08.05.2022 04:35:13
ivermectin 3mg tablets <a href=" https://stromectolmrt.com/# ">ivermectin 3 mg</a> ivermectin 2
Jamescof 08.05.2022 03:19:19
stromectol tab 3mg <a href=" https://stromectolmrt.com/# ">stromectol how much it cost</a> ivermectin american journal of therapeutics
lqicax 08.05.2022 02:47:45
hydroxychloronique <a href="https://keys-chloroquinehydro.com/#">ncov chloroquine</a>
Williamdwete 08.05.2022 00:43:49
what parasites does ivermectin kill <a href=" https://stromectolmrt.com/# ">ivermectin where to purchase</a> ivermectin tablets dosage
bldzvd 08.05.2022 00:03:26
hydroxycholorquin https://keys-chloroquinehydro.com/
Williamdwete 07.05.2022 12:30:17
prednisone 4mg <a href=" https://prednisonemrt.online/# ">prednisone 1 mg tablet</a> prednisone online paypal
Jamescof 07.05.2022 12:22:40
over the counter prednisone pills <a href=" https://prednisonemrt.online/# ">prednisone for sale</a> prednisone 50 mg buy
Williamdwete 07.05.2022 08:40:00
ed pumps <a href=" https://cheapdrugsmrt.com/# ">best ed drugs</a> ed drugs online
zjegmx 07.05.2022 05:52:25
hydroxychlorequine <a href="https://keys-chloroquinehydro.com/#">chloroquine diphosphate</a>
Jamescof 06.05.2022 21:33:45
which is better cialis or levitra <a href=" https://cialismrt.com/# ">cialis</a> cialis comparison
sotbee 06.05.2022 14:01:57
hydroxychloroquine dangers <a href="https://keys-chloroquinehydro.com/#">buy plaquenil</a>
Jamescof 06.05.2022 07:59:58
buy prednisone online without a prescription <a href=" https://prednisonemrt.com/# ">buy prednisone online no prescription</a> cost of prednisone 5mg tablets
Williamdwete 05.05.2022 21:45:17
durvet ivermectin for dogs <a href=" https://stromectolmrt.com/# ">ivermectin merck</a> ivermectin 6
Williamdwete 05.05.2022 17:19:21
where to buy prednisone 20mg <a href=" https://prednisonemrt.online/# ">buy prednisone</a> prednisone 54
Jamescof 05.05.2022 16:37:43
cialis uk online <a href=" https://cialismrt.com/# ">cialis usa prescription</a> cialis no prescription paypal
Charlesrok 03.05.2022 16:46:36
<a href=" https://stromectol.company/# ">ivermectin for human</a> ivermectin for humans over the counter
Stacyshing 02.05.2022 10:07:24
natural drugs for ed <a href=" http://cheapdrugs.icu/# ">ed drugs compared</a> online ed pills
MonteCarge 01.05.2022 18:12:32
<a href=http://cheapdrugs.store/#>canadian drug pharmacy</a>
Stacyshing 01.05.2022 04:16:28
curved penis and cialis <a href=" http://tadalafil.icu/# ">viagra and cialis discount</a> non prescription cialis
MonteCarge 30.04.2022 11:59:04
<a href=http://cheapdrugs.store/#>viagra without a prescription</a>
Stacyshing 29.04.2022 16:08:49
prednisone 12 mg <a href=" https://deltasone.shop/# ">average cost of prednisone</a> order prednisone online canada
Stacyshing 28.04.2022 03:59:58
cialis paypal canada <a href=" http://cialistadalafil.site/# ">generic cialis from india safe</a> buy cialis with american express
Haroldfag 25.04.2022 23:51:44
male dysfunction <a href=" http://drugsfast.store/# ">is it illegal to buy prescription drugs online</a> pumps for ed
Haroldfag 24.04.2022 17:53:00
ed pumps <a href=" https://drugsus.shop/# ">ed online pharmacy</a> top erection pills
Haroldfag 23.04.2022 11:56:44
drug pharmacy <a href=" http://drugsen.site/# ">natural ed remedies</a> ed problems treatment
Haroldfag 22.04.2022 04:51:29
pills erectile dysfunction <a href=" http://drugsfast.store/# ">ed pumps</a> best erectile dysfunction pills
FrankNes 20.04.2022 16:49:11
doxycycline 100 <a href=" https://doxycyclinemst.com/# ">doxycycline price australia</a> doxycycline 100mg best price
FrankNes 19.04.2022 10:35:15
buy amoxicillin online without prescription <a href=" https://amoxilmst.com/# ">antibiotic amoxicillin</a> amoxicillin without rx
FrankNes 18.04.2022 04:05:48
doxycycline best price <a href=" https://doxycyclinemst.com/# ">cost doxycycline 100mg</a> doxycycline pills online
FrankNes 16.04.2022 21:21:08
order amoxicillin no prescription <a href=" http://amoxilen.store/# ">amoxicillin 500mg without prescription</a> amoxicillin script
FrankNes 15.04.2022 11:20:15
doxycycline 40 mg capsule <a href=" https://doxycyclineen.shop/# ">doxycycline 1000mg best buy</a> doxycycline cap 50mg
FrankNes 14.04.2022 02:19:31
amoxicillin 500 mg tablet price <a href=" https://amoxilus.fun/# ">buy amoxicillin online without prescription</a> amoxicillin canada price
FrankNes 12.04.2022 13:30:30
prednisone pill 10 mg <a href=" http://prednisoneen.store/# ">no prescription online prednisone</a> 80 mg prednisone daily
Edwardunele 10.04.2022 12:47:52
cialis cost nz <a href=" http://cialiscnd.com/# ">is cialis bad for you</a> buy cialis canada paypal
Edwardunele 09.04.2022 01:46:23
cialis paypale <a href=" http://cialiscnd.com/# ">cialis genetic</a> what happens when you mix cialis with grapefruit?
StroDug 06.04.2022 07:21:32
ivermectin and alcohol consumption <a href=" https://stromectolns.com/# ">buy ivermectin cream</a> ivermectin oral for dogs
huiloOwere 04.04.2022 04:37:13
“What happened at today’s practice today that was so different from any other day, son?” His dad asks. <a href=https://taxi-avtosfera.ru/>big black ass</a>
ArtrHopsy 03.04.2022 21:19:42
domestic cialis online cheap <a href=" https://cls20.com/# ">generic cialis in texas</a> best price cialis gen
TravisHiers 31.03.2022 00:09:20
how long does it take for viagra to work <a href=" https://edviagralove.com/# ">how much does viagra cost at walmart?</a> how to make natural viagra
wrola 28.03.2022 08:39:18
why service learning article reflection essay <a href="https://englishessayblog.com/">write essay for me online</a> internet service provider essay
wrola 26.03.2022 00:41:47
best essay writing service r <a href="https://englishessayblog.com/">coursework help online</a> uf community service essay
Rececliscice 10.02.2022 03:53:09
<a href="https://stromectoleth.com/">ivermectin lotion </a>
Rececliscice 06.02.2022 17:47:08
<a href="https://stromectoleth.com/">stromectol 15 mg </a>
cialis price 05.01.2022 05:41:38
buy cialis usa <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis 20mg</a>
cialis black is it safe 31.12.2021 13:51:49
https://cialiswithdapoxetine.com/ cheap cialis
cialis dosage 27.12.2021 12:11:40
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">buy cialis usa</a> cialis pills
buy cialis online 26.12.2021 11:23:15
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">best prices for cialis 20mg</a> cialis coupon
cialis 20mg 23.12.2021 19:22:41
cialis pills <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">buy cialis online</a>
cialis tablets 21.12.2021 14:50:16
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis black is it safe</a> cialis 20mg
can i take cialis with daxpoteine 18.12.2021 04:40:39
cialis generic <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis price</a>
cialis dosage 13.12.2021 21:00:50
buy cialis usa <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cheap cialis</a>
cialis online 10.12.2021 12:37:23
cialis price https://cialiswithdapoxetine.com/
can ubuy cialis on streets 06.12.2021 21:42:44
cheap cialis https://cialiswithdapoxetine.com/
can ubuy cialis on streets 02.12.2021 23:29:28
buy cialis usa <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">can ubuy cialis on streets</a>
can i take cialis with daxpoteine 29.11.2021 08:39:14
https://cialiswithdapoxetine.com/ cialis tablets
cialis online 27.11.2021 22:58:46
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">buy cialis usa</a> cialis dosage
fastest delivery of cialis 25.11.2021 12:51:36
https://cialiswithdapoxetine.com/ cialis online
cialis price 22.11.2021 05:33:29
cialis 20 mg <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis price</a>
cheap cialis 18.11.2021 17:11:28
cheap cialis https://cialiswithdapoxetine.com/
cialis tadalafil & dapoxetine 15.11.2021 07:31:15
https://cialiswithdapoxetine.com/ generic cialis
cialis black is it safe 11.11.2021 14:34:22
cialis tablets <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis alternative</a>
cialis 20 mg 08.11.2021 06:56:29
buy cialis online <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">best prices for cialis 20mg</a>
cialis 20 mg 05.11.2021 00:05:53
cialis without a doctor prescription <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tadalafil & dapoxetine</a>
fastest delivery of cialis 01.11.2021 19:11:53
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">best prices for cialis 20mg</a> buy cialis online
fastest delivery of cialis 01.11.2021 16:14:33
cialis coupon https://cialiswithdapoxetine.com/
cialis with dapoxetine overnight to 29.10.2021 10:09:35
generic cialis <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis black is it safe</a>
cialis support 365 26.10.2021 05:15:55
generic cialis <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis pills</a>
cialis pills 23.10.2021 03:00:46
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis 20mg</a> generic cialis
cialis 20 mg 19.10.2021 04:28:05
generic cialis <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cheap cialis</a>
generic cialis 13.10.2021 06:28:08
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis alternative</a> cialis without a doctor prescription
buy cialis online 10.10.2021 05:30:15
cialis dosage https://cialiswithdapoxetine.com/
cheap cialis 06.10.2021 03:58:53
<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cheap cialis</a> cialis price
buy cialis online 27.08.2021 02:19:51
cialis without a doctor prescription https://cialiswithdapoxetine.com/
plaquenil hydroxychloroquine sulfate 14.08.2021 23:43:56
hydroxchloroquine https://plaquenilx.com/# hydroxychloroquine 200 mg twice a day
hcq medication 07.08.2021 16:58:29
what is in chloroquine https://chloroquineorigin.com/# plaquenil sulfate
NsjLS 25.07.2021 07:18:11
Pills information sheet. Effects of Drug Abuse. <a href="https://plaquenil4people.top">how can i get plaquenil</a> in the USA Everything trends of medication. Read here.
TayGV 25.07.2021 06:31:19
Pills prescribing information. Long-Term Effects. <a href="https://plaquenil4people.top">buying plaquenil pills</a> in USA Everything information about medicines. Get information now.
hco medical abbreviation 23.07.2021 01:11:26
what is chloroquine https://chloroquineorigin.com/# hydroxychloroquine treats
IkbAK 19.07.2021 11:02:16
<a href="https://domalech.ru">how can i get generic trazodone</a>
IihUT 19.07.2021 06:14:22
<a href="https://krasota4u.ru">where to buy cheap trazodone prices</a>
SjtCM 19.07.2021 05:30:43
<a href="https://krasota4u.ru">order trazodone</a>
pharmaceptica.com 26.06.2021 23:24:25
cloroquin https://pharmaceptica.com/
pharmacepticacom 21.06.2021 16:34:47
erectile rings https://pharmaceptica.com/
chloroquine side effects 14.06.2021 06:20:14
does hydroxychloroquine require a prescription <a href="https://hydroxychloroquinex.com/#">what is clonidine</a> hydroxychloroquine high
cialis tablets 11.06.2021 00:51:40
sildenafil versus tadalafil <a href="https://elitadalafill.com/">buy cialis online</a> side effects of tadalafil
tadalafil research chemical 09.06.2021 23:25:47
tadalafil bph mechanism <a href="https://elitadalafill.com/">research chemicals tadalafil</a> tadalafil evolution peptides
cloroquine 07.06.2021 12:24:42
hydrochloquin <a href="https://hydroxychloroquinex.com/#">buy chloroquine online canada</a> side effects of hydroxychlor 200 mg
latest news on hydroxychloroquine 06.06.2021 21:29:47
choroquine <a href="https://chloroquineorigin.com/#">hydroxyzine hydrochloride</a> chloronique
buy cialis pills 05.06.2021 13:00:00
tadalafil research <a href="https://elitadalafill.com/">generic cialis</a> tadalafil mechanism
generic tadalafil from uk 05.06.2021 12:40:29
tadalafil liquid for sale <a href="https://tadalisxs.com/#">buy tadalis</a> tadalafil 75mg
tadalafil uses 05.06.2021 07:00:11
tadalafil peptide <a href="https://elitadalafill.com/">sublingual tadalafil</a> tadalafil cvs
IauEY 02.06.2021 14:01:20
Pills prescribing information. Short-Term Effects. <a href="https://norvasc4u.top">where to buy norvasc</a> in US Actual information about medication. Read now.
GckCM 31.05.2021 15:44:37
Medicament information sheet. Effects of Drug Abuse. <a href="https://doxycycline2021.top">how to get doxycycline</a> in the USA Some news about drugs. Read information now.
avana 26.05.2021 07:09:00
avanafil <a href="https://avanaavanafil.com/#">avanafil vs cialis</a>
chloroquineorigin 22.05.2021 08:44:52
https://chloroquineorigin.com/ chloroquine for lupus chloroquine phosphate brand name <a href="https://chloroquineorigin.com/ ">where to buy aralen </a> arechin
VldQE 21.05.2021 14:36:30
<a href="https://5bz.ru/">база предприятий россии купить</a>
IfbSQ 17.05.2021 08:01:40
cialis daily review <a href="https://topcialistabs.com/">natural cialis</a> buy cialis online overnight shipping
PjyCQ 17.05.2021 05:24:33
how cialis works <a href="https://topcialistabs.com/">viagra or cialis</a> canada pharmacy cialis
UsdIC 17.05.2021 01:38:20
viagra and cialis <a href="https://topcialistabs.com/">cialis pills</a> how much is cialis
KnhDF 16.05.2021 16:52:29
cialis generic timeline <a href="https://topcialistabs.com/">cialis 5mg</a> purchase cialis
NbnFA 16.05.2021 05:30:10
sildenafil cost <a href="https://sildenafilviagratop.com">viagra walgreens</a> alternative to viagra
KrlWA 16.05.2021 05:13:58
cialis canadian pharmacy ezzz <a href="https://cialisortadalafil.com/">cialis vs. viagra recreational use</a> how long does cialis take to kick in
YkdIO 16.05.2021 03:06:49
generic cialis price <a href="https://cialisortadalafil.com/">how long does cialis last 20 mg</a> cialis 20mg side effects
AudCN 15.05.2021 23:21:33
cialis walmart <a href="https://cialisortadalafil.com/">tadalafil generic usa</a> buy cialis cheap
MnpZT 15.05.2021 17:06:52
cialis online <a href="https://cialisortadalafil.com/">https://cialisortadalafil.com/</a> cialis ad
DjlOV 15.05.2021 17:03:43
sildenafil otc <a href="https://sildenafilviagratop.com">viagra prescription</a> sildenafil 40 mg
RdkPH 15.05.2021 11:44:36
natural viagra for men <a href="https://sildenafilviagratop.com">viagra for women</a> best over the counter viagra
GipWY 15.05.2021 03:01:37
cvs viagra <a href="https://sildenafilviagratop.com">discount viagra</a> sildenafil pills
ZzbOW 14.05.2021 08:09:30
viagra without prescription <a href="https://edviagramaster.net/">buy viagra</a> viagra falls
QxxAK 14.05.2021 05:43:04
buy sildenafil <a href="https://edviagramaster.net/">viagra natural</a> alternatives to viagra
GslHM 14.05.2021 01:47:01
100mg sildenafil <a href="https://edviagramaster.net/">sildenafil price cvs</a> watermelon viagra
YioUE 13.05.2021 18:10:09
sildenafil 100 mg <a href="https://edviagramaster.net/">viagra walgreens</a> cost of sildenafil
KaeRA 13.05.2021 09:59:33
sales representative resume <a href="https://writingacoverletteronline.com/">professional resume writers</a> cover letter teacher
JcpFG 13.05.2021 07:40:12
cover letter job application <a href="https://writingacoverletteronline.com/">resume services</a> photographer resume
AlaCD 13.05.2021 03:34:15
lying on resume <a href="https://writingacoverletteronline.com/">help writing professional resume</a> architecture cover letter
CldSP 12.05.2021 20:56:01
investment banking resume <a href="https://writingacoverletteronline.com/">resume services online</a> resume parser
Kathrynninly 12.05.2021 20:30:33
daily cialis <a href="http://tadalafilled.com/">buy cialis</a> where to buy cialis online
GagZU 12.05.2021 12:51:02
resume for graduate school <a href="http://coverletterforresumetop.com/">writing a cover letter for a job</a> resum
Kathrynninly 12.05.2021 11:36:16
does cialis make you last longer <a href="http://tadalafilled.com/">tadalafil india manufacturers</a> what are the side effect of cialis
FtpKM 12.05.2021 06:55:24
great cover letter <a href="http://coverletterforresumetop.com/">make my resume</a> gpa on resume
KsgZT 12.05.2021 02:14:57
retail manager resume <a href="http://coverletterforresumetop.com/">pay for resume</a> who do i address a cover letter to
QguIK 11.05.2021 16:04:07
resume and cover letter <a href="http://coverletterforresumetop.com/">professional resume writing services online</a> modern resumes
Kathrynninly 11.05.2021 14:04:18
cost of cialis in canada <a href="http://tadalafilled.com/">cialis 20 milligram</a> viagra vs cialis hardness
MartinaAddep 08.05.2021 03:10:30
viagra generic over the counter <a href="https://mysildenafilkr.com/">viagra no prescription</a> viagra sex
MartinaAddep 08.05.2021 00:57:57
itsoktocry viagra <a href="https://mysildenafilkr.com/">cheap viagra</a> viagra jokes
MartinaAddep 07.05.2021 18:45:53
over the counter viagra <a href="https://mysildenafilkr.com/">best natural viagra</a> over the counter viagra substitute walgreens
Francesvor 07.05.2021 13:52:54
viagra without a doctor prescription usa <a href="https://mrviagrashop.com">viagra over the counter</a> sildenafil for women
MartinaAddep 07.05.2021 09:21:27
viagra price comparison <a href="https://mysildenafilkr.com/">herb viagra</a> viagra femenina
Francesvor 07.05.2021 09:19:09
viagra 100mg <a href="https://mrviagrashop.com">viagra online without prescription</a> herbal viagra
RebeccaniT 07.05.2021 05:17:11
service your community essay <a href="http://writemyessayslfd.com/">writing college essays</a> it service essay
Francesvor 07.05.2021 05:06:00
100 mg viagra <a href="https://mrviagrashop.com">sildenafil 20mg tablets</a> viagra savings card
RebeccaniT 07.05.2021 02:56:38
computer essay writing service <a href="http://writemyessayslfd.com/">write college essay</a> https://www.essayschief.com/service/essay/application_essay
RebeccaniT 06.05.2021 17:23:21
essay writing service site <a href="http://writemyessayslfd.com/">writing an argumentative essay</a> what does service learning mean to you essay
Francesvor 06.05.2021 13:25:34
viagra memes <a href="https://mrviagrashop.com">women taking viagra</a> sildenafil citrate 100mg
RebeccaniT 05.05.2021 17:16:51
level essay writing service <a href="http://writemyessayslfd.com/">write an argument essay</a> school community service essay
StellaPef 05.05.2021 16:57:01
i cant write my essay <a href="https://topessaywriterfas.com/">college essay organizer</a> write essay my favorite restaurant
StellaPef 05.05.2021 09:31:29
write my essay today <a href="https://topessaywriterfas.com/">urgent essay writing service</a> write an email to your friend essay
StellaPef 04.05.2021 23:07:02
how to write a essay paper <a href="https://topessaywriterfas.com/">essay writing services australia</a> how to write an essay essay
Tiffanyted 04.05.2021 00:34:03
viagra vs cialis forum <a href="https://toptadalafiltabs.com/">tadalafil dosage</a> cialis 100mg
StellaPef 03.05.2021 19:59:25
how to write a expository essay <a href="https://topessaywriterfas.com/">essay writing service</a> how to get motivated to write an essay
Tiffanyted 03.05.2021 15:17:51
buy generic cialis <a href="https://toptadalafiltabs.com/">tadalafil 20 mg</a> cialis and blood pressure
Tiffanyted 02.05.2021 17:18:30
liquid cialis <a href="https://toptadalafiltabs.com/">cialis price per pill</a> normal dose of cialis
Tiffanyted 01.05.2021 13:34:30
buy cialis online safely <a href="https://toptadalafiltabs.com/">www.toptadalafiltabs.com</a> does cialis lowers blood pressure
Janicehow 30.04.2021 15:38:25
how to use cialis <a href="https://mycialistabs.com/">tadalafil 10mg price</a> eli lilly cialis
Janicehow 30.04.2021 13:49:18
levitra vs cialis <a href="https://mycialistabs.com/">side effects of cialis</a> free trial cialis
Janicehow 30.04.2021 13:18:15
viagra vs cialis hardness <a href="https://mycialistabs.com/">cialis pill</a> cialis discount coupons
Janicehow 30.04.2021 13:04:21
where to buy cialis <a href="https://mycialistabs.com/">tadalafil peptide</a> is generic cialis available
HdoJL 28.04.2021 02:14:43
Medication prescribing information. Cautions. <a href="https://lyrica24x7.top">can i order pregabalin without prescription</a> in the USA Actual about medication. Get information now.
EcnLO 21.04.2021 12:28:27
Medication information. Cautions. <a href="https://lyrica24x7.top">cost lyrica online</a> in USA Actual news about medicament. Read here.
GevJK 20.04.2021 23:03:15
Medication information leaflet. Drug Class. <a href="https://lyricafor.top">lyrica 100mg price</a> in the USA All trends of meds. Read here.
what is tadalafil 06.04.2021 16:39:03
tadalafil 30 mg https://elitadalafill.com/ tadalafil max dose
vardenafil prices india 06.04.2021 08:41:28
vardenafil vs tadalafil https://vegavardenafil.com/ vardenafil vs tadalafil vs viagra which gives better erection?
sildenafil for daily use 06.04.2021 01:32:08
sildenafil 100 mg best price https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil citrate uk
zithromax buying 23.02.2021 21:17:53
zithromax indication <a href=https://zithromaxes.com/>generic zithromax azithromycin</a> zithromax for bladder infection
plaquenil skin side effects 14.02.2021 17:51:38
erectile function after prostate surgery <a href=https://plaquenilx.com/#>coronavirus treatment</a> antidepressant without erectile dysfunction
RxeCO 10.01.2021 12:19:54
Medicament information. Long-Term Effects. <a href="https://viagra4u.top">how to get viagra without rx</a> in USA. Everything information about pills. Read information now. <a href=http://seninfikrin.com/444/is%C4%B1nma-nedir?show=107771#a107771>Actual news about meds.</a> <a href=https://www.bestattung-glueck.at/sterbefall.php?id=204&name=Borbely-Maria&art=blumen&timestamp=1598738400>All what you want to know about drug.</a> <a href=http://shop.khunjib.com/webboard-detail.php?id=9209>Actual news about drugs.</a> 951736a
POTRAVINY/KUCHYNĚ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

01.06.2015 - Kavárny mohou vyzkoušet úsporné ubrousky Tork

Značka Tork společnosti SCA, největší světový výrobce řešení problémů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

05.03.2010 - Se šéfkuchařem u řezníka

Jak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude ...

11.05.2018 - Naši vinaři přivážejí 57 medailí z New Yorku

Moravští a čeští vinaři uspěli na mezinárodní soutěži Great American ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2022 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.