GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 19.07.2018, svátek má Čeněk
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » KÁVA, ČAJ

Kopi Luwak – tajemství nejdražší kávy na světě

Kopi LuwakKdo z milovníků kávy by nechtěl ochutnat nejvzácnější a nejdražší kávu světa? Pravděpodobně každý, alespoň do té doby, než zjistí, co dělá tuto kávu opravdu výjimečnou.

Kopi Luwak, v překladu cibetková káva, pochází z Indonésie, převážně z Jávy, Sumatry a Sulawesi. Nesklízí se na plantážích jako jiné kávy, za její vznik může ovíječ skvrnitý neboli cibetka. Tato 4 kg vážící kunovitá šelma se živí převážně hmyzem, hlodavci, drobnými ptáky a tropickými plody. Přestože je cibetka hojně rozšířena v jihovýchodní Asii, jižní Indii a Číně, jen v Indonésii se rozhodla z nepochopitelných důvodů obohatit svůj jídelníček i o kávové plody. Má ráda ty nejlepší a nejzralejší bobule, které bez pokousání polyká. Dle některých výzkumů se plody kávovníku při průchodu trávicím traktem za pomocí bakterií a enzymů zbaví hořkosti a částečně pozmění svou chuť. Cibetka dokáže strávit jen 2 slupky peckovice ze čtyř a tak zrna vyjdou svým způsobem nepoškozena.

Po trusu cibetek denně pátrají sběrači. Nalezené peckovice se očistí, osuší a zbaví posledních dvou vrstev, jedné před pražením druhé při pražení. Výsledná káva musí být profesionálně zpracována a mít laboratorní vyšetření OCC.

Kopi Luwak je známa od konce 19. století kdy rodina Widjajů z Jakarty prodávala cibetkovou kávu bohatým holandským úředníkům. Dnes se jí nejvíce prodá v USA a Japonsku zejména vrcholovým manažerům, kteří mnohdy netuší jak je získávána. Ukázkový příklad neznalého manažera najdete ve filmu "Než si pro nás přijde" s Jackem Nicholsonem a Morganem Feemanem.káva

Ovšem nejen zvláštní způsob vzniku a ničím nezáviděníhodný sběr kávových zrn zvyšuje cenu Kopi Luwak na stonásobek běžné ceny kávy. Dalším důvodem je množství vyrobené kávy – 250 až 400 kg ročně. I když byli v minulosti zaznamenány pokusy o komerční zvýšení výroby, vše ztroskotalo na faktu, že cibetky odmítají v zajetí konzumovat plody kávovníku. Cena Kopi Luwak se proto pohybuje okolo 1000 USD za kilo kávy, v ČR ji lze koupit např. v internetových obchodech v ceně 2.400,- Kč za 100 gramů.

Neměli bychom však zapomenout na výbornou aroma a chuť kávy. Je velmi kořeněná s lehkým nádechem čokolády, karamelu a pomerančů. Až se Vám naskytne příležitost ochutnat Kopi Luwak, zapomeňte prosím jak je získávána a zcela se oddejte její výjimečnosti. Určitě to stojí za to.

 

 


Související témata:

IQ tipy pro gurmetský zážitek

Stabilita narušovaná příjemnými inovacemi

Brány luxusu a exotice otevřené

Fugu: Nebezpečná delikatesa

Čerstvé exotické nápoje

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

05.09.2008 - 14:56:02Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 1 plus 3 je
 

KÁVA, ČAJ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

14.06.2010 - Léto svádí k mámení

I když to venku na léto moc nevypadá, podle kalendáře ...

21.01.2010 - Speciální a neobvyklá piva české provenience

Přes určitý pokles v posledním roce stále platí, že Česká republika ...

08.04.2010 - Stát zakázal prodej lihovin ve více než šestilitrovém balení

Vlastní kolek musejí mít nyní také malé "placatice", které dosud ...

12.11.2008 - Čaj

V jedné čínské legendě, Shen Nung, legendární čínský císař seděl ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2018 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.